Voorjaarsnota 2025

Doel: Aansluiting onderwijs jeugdhulp

Paginanummer in website: 122

Doel: Aansluiting onderwijs jeugdhulp

 

Wat willen we bereiken?

Het realiseren van een beter en passender ondersteuningsaanbod voor kinderen en jongeren die dat nodig hebben. We streven naar een onderwijslandschap waarin elk kind en elke jongere, ongeacht hun specifieke behoeften, de juiste ondersteuning ontvangt om deel te kunnen nemen aan onderwijs en zich te kunnen ontwikkelen.

 

Wat gaan we daarvoor doen?

Om het doel te bereiken, zetten we in op de volgende maatregelen: 

Project thuiszitters
Het Project thuiszitters richt zich op vermindering van het aantal thuiszitters. Samenwerking met scholen, hulpverleners en ouders moet leiden tot beter begrip van de oorzaken van thuiszitten en tot effectieve oplossingen. Met gepersonaliseerde plannen, intensieve begeleiding en samenwerking met lokale instanties, streven we ernaar om thuiszitters terug te leiden naar passend onderwijs. De schoolzorgteams spelen daarin ook een rol, zij hebben een preventieve werking door vroeg signalering van kinderen met een hulpvraag. 

Taskforce dekkend netwerk
Daar waar vanuit de taskforce thuiszitters blijkt dat het aanbod niet toereikend is voor de vraag, komt de ‘taskforce dekkend netwerk’ in actie om dit aanbod te realiseren. De taskforce dekkend netwerk richt zich op het in beeld brengen van knelpunten in de toeleiding en het aanbod en het vinden van oplossingen om de wachtlijsten voor gespecialiseerd onderwijs te verminderen. We doen dit vanuit de urgentie, maar altijd in combinatie met een plan voor de lange termijn. 

Uitbreiding innovatieklassen & stimuleren samenwerking onderwijs, welzijn en preventie
Er wordt geïnvesteerd in de ontwikkeling en uitbreiding van innovatieklassen. Deze schoolklassen bieden intensieve ondersteuning en gepersonaliseerd onderwijs aan kinderen en jongeren die dat nodig hebben. Daarnaast is de samenwerking tussen onderwijs, preventie en welzijn versterkt. Vanuit deze drie beleidsterreinen is namelijk een gezamenlijke subsidie in het leven geroepen voor initiatieven en activiteiten van schoolbesturen in samenwerking met welzijn- en zorgaanbieders die ervoor zorgen dat kinderen en jongeren op school beter worden geholpen. Er wordt gewerkt aan de continuering van deze subsidieregeling voor het komend jaar. Met deze maatregelen zet de gemeente in op een fundamentele verbetering van het ondersteuningsaanbod voor kinderen en jongeren met een ondersteuningsbehoefte. 

Met deze maatregelen zetten we in op een fundamentele verbetering van het ondersteuningsaanbod voor kinderen en jongeren met een ondersteuningsbehoefte.

 

Hoe meten we dat?

Indicatoren Realisatie 2024 Begroting 2025 Realisatie 2025 Raming 2026 Raming 2027 Raming 2028 Raming 2029
Plekken in de stad waar sprake is van een samenwerking tussen het regulier en gespecialiseerd onderwijs rondom expertise uitwisseling  8       > 8    
Plekken in de stad waar sprake is van een innovatieklas 4       > 4    

Toelichting indicatoren

Samenwerking regulier en gespecialiseerd onderwijs rondom expertise uitwisseling

In 2027 zijn er meer samenwerkingsafspraken gemaakt tussen scholen in het regulier en het gespecialiseerd onderwijs rondom expertise-uitwisseling dan in 2024.
Per 1 november 2024 is er op 8 plekken in de stad sprake van een samenwerking tussen het regulier en gespecialiseerd onderwijs rondom expertise uitwisseling. De meting vindt één keer per jaar plaats en wordt opgenomen in de Jaarstukken 2025.

Innovatieklassen

In 2027 zijn er meer innovatieklassen dan in 2024.
Per 1 november 2024 zijn er op 4 plekken in de stad innovatieklassen en we verwachten voor het komende jaar een verdere groei. De meting vindt één keer per jaar plaats en de volgende resultaten worden opgenomen in de Jaarstukken 2025.