Voorjaarsnota 2025
Financiën
Paginanummer in website: 42Financiën
Financiële bijstellingen
Bijstellingen Beheer van de stad | Begroting 2025 | Raming 2026 | Raming 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 | ||
Oorspronkelijke begroting 2025 | -205.613 | -208.988 | -217.045 | -220.426 | -220.426 | ||
Bijstellingen Eerste Herziening / Voorjaarsnota 2025 | 12.638 | -2.240 | -8.873 | -8.743 | -8.608 | ||
Actualisatie kapitaallasten | Ramingsbijstellingen onvermijdelijk | -4.669 | -9.259 | -15.765 | -15.516 | -15.193 | |
Actualisatie leasevoertuigen | Ramingsbijstellingen onvermijdelijk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Lokale lasten | Ramingsbijstellingen onvermijdelijk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Onderhoudskostenregeling (Motie Sies) | Ramingsbijstellingen onvermijdelijk | -301 | -865 | -865 | -865 | -865 | |
Prijsontwikkeling beheer en onderhoud versus trend | Ramingsbijstellingen onvermijdelijk | -3.360 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Te lage indexering afvalverwerkingsbudgetten | Ramingsbijstellingen onvermijdelijk | -3.700 | -3.700 | -3.700 | -3.700 | -3.700 | |
Aanpak en preventie zwerfafval | Ramingsbijstellingen vermijdbaar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Verbeteren kostendekkendheid Lijkbezorging | Ramingsbijstellingen vermijdbaar | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | |
Bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas | Reserves | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Duurzaamheidstransitiebudget | Reserves | 10.955 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Energietransitie | Reserves | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Gebiedsontwikkeling | Reserves | 813 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Onderhoud Erasmusbrug | Reserves | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Rotterdamse Investeringsmotor | Reserves | 4.128 | 3.043 | 3.061 | 3.061 | 3.061 | |
Correctie dekking voor kapitaallasten | Reserves | 8.248 | 8.123 | 7.997 | 7.871 | 7.871 | |
Technische wijzigingen | Technische wijzigingen | 324 | 219 | 199 | 205 | 18 | |
Begroting na wijzigingen | -192.975 | -211.229 | -225.918 | -229.170 | -229.034 |
Toelichting financiële bijstellingen
Actualisatie kapitaallasten
Kapitaallasten bestaan uit afschrijvingen en rente op investeringen. De kapitaallasten zijn aangepast. Daar zijn twee redenen voor. De eerste is dat er nieuwe en bijgestelde investeringskredieten zijn. De tweede reden is dat de ramingen per jaarschijf zijn geactualiseerd. In de paragraaf investeringen staan gedetailleerde overzichten van lopende en nieuwe kredieten.
Actualisatie leasevoertuigen
De begroting van de leasevoertuigen is in overeenstemming gebracht met de verwachte baten en lasten voor beheer en onderhoud, structureel € 10,0 mln vanaf 2025. Dit is saldo neutraal verwerkt.
Lokale lasten
Op basis van zowel historische als recente gegevens zijn de lokale lasten voor 2025 en volgende jaren geactualiseerd. De bijstellingen zijn saldo-neutraal en raken de volgende lokale lasten:
- Voor de nog uit te voeren werkzaamheden voor het aanvragen van leges leidingen is de begroting voor 2025 bijgesteld. De bijstelling is zowel aan de baten- als aan de lastenkant in de begroting verwerkt (€ 863.000 in 2025).
- De begroting rioolheffing is in overeenstemming gebracht met de meest actuele inzichten. De bedragen zijn verrekend met de voorziening (€ 1,1 mln in 2025 tot €1,3 mln in 2029).
Onderhoudskostenregeling (motie Sies)
De lasten voor het onderhoud en het beheer van nieuw of veranderd gemeentelijk areaal worden elk jaar berekend en toegevoegd aan het onderhoudsbudget. Dit gebeurt zoals is beschreven in de afdoening van de motie Sies 'Onderhoud nieuwe buitenruimte geregeld'.
Prijsontwikkeling beheer en onderhoud versus trend
De kosten voor beheer en onderhoud zijn sneller gestegen dan de budgetten voor beheer en onderhoud. Om te voorkomen dat er onvoldoende budget is om, onder andere, het groen, de wegen, bruggen en speeltoestellen goed te onderhouden, wordt het budget verhoogd.
Te lage indexering afvalverwerkingsbudgetten
De gebruikte indexering van de gemeente op de afvalverwerkingsbudgetten van huishoudelijk afval, grofvuil en gft/e van de afgelopen vier jaar komt niet overeen met de werkelijke indexering van deze kosten. Dit heeft geleid tot een meerjarig onvermijdelijk knelpunt in de begroting. Met deze bijstelling van € 3,7 mln. wordt dit rechtgetrokken.
Aanpak en preventie zwerfafval
Op basis van landelijke regelingen ontvangt de gemeente dit jaar een bijdrage van € 7,8 mln voor de verwachte lasten zwerfafvalaanpak en -preventie. Om te voldoen aan de vooropgestelde doelstellingen van het college zijn deze middelen noodzakelijk om de huidige werkzaamheden te kunnen voortzetten, intensiveren én verdiepen. De lasten voor deze werkzaamheden zijn in 2025 geraamd op € 7,8 mln. Omdat de baten en lasten zijn geraamd is de bijstelling per saldo € 0.
Verbeteren kostendekkendheid lijkbezorging
De kostendekkendheid van de tarieven voor begrafenissen en crematies bedraagt 75%. Om de kostendekkendheid te verbeteren, worden de tarieven met 2,5% extra verhoogd. Hierdoor nemen de baten toe.
Bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas
De maatregelen ter bestrijding van blauwalg in de Kralingse Plas zijn grotendeels afgerond. De laatste werkzaamheden vinden plaats in 2025. Een deel van de bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas valt vrij. Deze middelen zijn niet meer nodig.
Bestemmingsreserve Duurzaamheidstransitiebudget
- BlueCity faciliteert circulaire ondernemers met ruimtes en een ecosysteem, dit draagt bij aan de circulaire economie van Rotterdam. Rotterdam Circulair draagt hier € 45.000 aan bij vanuit het Duurzaamheidstransitiebudget.
- Vanuit het Duurzaamheidstransitiebudget zijn middelen beschikbaar gesteld voor de gemeentelijke doelstellingen voor van het verduurzamen van het gemeentelijk wagenpark. De voertuigen die hiervoor worden aangeschaft zijn investeringen die meerjarig worden afgeschreven. De bestemmingsreserve Duurzaamheidstransitie wordt voor dit deel (€ 11,0 mln in 2025) overgeheveld naar de bestemmingsreserve RIM (Rotterdamse Investeringsmotor) zo kunnen de meerjarige kapitaallasten gedekt kunnen worden.
Bestemmingsreserve Energietransitie
De meerjarenraming van het investeringskrediet voor de ombouw van de openbare verlichting naar LED verlichting is geactualiseerd. Voor de dekking van de kapitaallasten is de onttrekking aan de bestemmingsreserve bijgesteld (€ 1,2 mln in 2025). Dit is saldo neutraal verwerkt.
Bestemmingsreserve Gebiedsontwikkeling
Aan het investeringsproject Huniadijk Groene Doorlopers West is een bijdrage van € 813.000 toegezegd voor het herinrichten van de buitenruimte. De financiële afwikkeling wordt in 2025 verwacht. Deze begrotingsmutatie betreft de vrijval van de bijdrage uit de bestemmingsreserve Gebiedsontwikkeling en tegelijkertijd de dotatie aan de bestemmingsreserve RIM (Rotterdamse Investeringsmotor) ter dekking van de toekomstige kapitaallasten. De overheveling tussen bestemmingsreserves geschiedt via de exploitatie. De begrotingsmutatie is per saldo € 0 op concernniveau maar laat over programma’s heen een resultaatseffect zien (programma Beheer van de stad en Algemene middelen).
Bestemmingsreserve Onderhoud Erasmusbrug
Een deel van het groot onderhoud aan de Erasmusbrug is in 2025. Voor de dekking hiervan wordt een bedrag van € 1,9 mln onttrokken uit de hiervoor gevormde bestemmingsreserve. De onttrekking aan de bestemmingsreserve is saldo neutraal verwerkt.
Bestemmingsreserve Rotterdamse Investeringsmotor
Door reguliere straatverlichting te vervangen voor LED-verlichting wordt de CO2-uitstoot verlaagd. Ter dekking van de kapitaallasten voor deze investering zijn bedragen aan de bestemmingsreserve toegevoegd (€ 4,1 mln in 2025 tot € 3,1 mln in 2029).
Correctie dekking voor kapitaallasten
Bij de programma’s Beheer van de stad, Bestaande stad, en Stedelijke ontwikkeling zijn de actualisaties op (de dekking van de) kapitaallasten meerjarig te hoog begroot. Daartegenover staan onterechte te hoog begrote onttrekkingen aan de bestemminsgreserve Rotterdamse Investeringsmotor bij het programma Algemene Middelen. Bij de Begroting 2025 is een fout ontstaan bij de verwerking van de kapitaallasten die gedekt worden uit de bestemminsgreserve Rotterdamse Investeringsmotor en de programma’s.Zowel de lagere kapitaallasten als de lagere onttrekking aan de RIM zijn verwerkt. Gemeentebreed is deze correctie per saldo € 0.
Voor 2024 heeft een correctie van circa € 13,6 mln. plaats gevonden bij de eindejaarsbrief. Per saldo heeft dit geen effect op het begrote resultaat voor 2024. De correcties voor 2025 tot en met 2029 worden nu bij de Voorjaarsnota 2025 verwerkt
Technische wijzigingen
In dit programma zijn diverse technische wijzigingen doorgevoerd. De grootste wijzigingen zijn:
- (Her)verdeling Kiezen voor Rotterdam: Bij de begroting 2025 is een deel van “Kiezen voor Rotterdam” centraal verwerkt bij het programma Algemene Middelen. Door deze bijstelling wordt de centrale post verdeeld over de diverse programma’s. Invulling vindt plaats bij de personeelslasten, overige apparaatslasten en kosten voor onderzoek door derden (samen € 62.000 in 2025 tot -€ 136.000 in 2029).
- Diverse bijstellingen op de arbeidskosten zorgen voor een mutatie van de begroting:
- Actualisatie en herstelacties van de personeelsbudgetten (-€ 9.000 in 2025 tot -€ 31.000 in 2029).
- Overheveling formatie van het programma Stedelijke Ontwikkeling (-€ 57.000 in 2025 tot -€ 71.000 in 2029).
- Diverse bijdragen en budgetoverdrachten naar en van diverse programma's:
- Budgetoverdracht naar het programma Volksgezondheid voor een bijdrage aan de stichting Shareaty (€ 40.000 in 2025).
- Bijdrage aan het programma Zorg, welzijn en wijkteams voor het verstrekken van een subsidie voor zindelijkheidstrainingen (€ 12.000 in 2025).
- Budgetoverdracht naar het programma Overhead voor een bijdrage aan huisvesting en facilitaire dienstverlening voor de HER (€ 411.000 structureel vanaf 2025).
- Bijdrage aan programma Armoede, schuldhulpverlening, inburgering en samenleving voor het beheer en onderhoud van de Vlaggenparade (€ 20.000 in 2025).
- Per 1-1-2025 zijn de verantwoordelijkheden voor reprodiensten en de bijbehorende budgetten gedecentraliseerd. De budgetten worden vanuit programma Overhead structureel overgeheveld naar de overige programma's (-€155.000 structureel vanaf 2025).
Overzicht baten en lasten
Overzicht van baten en lasten Beheer van de stad | Realisatie 2024 | Begroting 2025 | Raming 2026 | Raming 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 | |
Baten exclusief reserves | 302.163 | 312.989 | 305.831 | 307.465 | 308.473 | 309.175 | |
Bijdragen rijk en medeoverheden | 4.309 | 2.465 | 2.458 | 2.458 | 2.458 | 2.458 | |
Belastingen | 106.948 | 112.380 | 113.110 | 113.838 | 114.566 | 114.524 | |
Overige opbrengsten derden | 184.548 | 192.074 | 185.056 | 185.962 | 186.242 | 186.986 | |
Overige baten | 6.357 | 6.070 | 5.207 | 5.207 | 5.207 | 5.207 | |
Lasten exclusief reserves | 528.320 | 526.111 | 521.198 | 532.485 | 536.745 | 537.311 | |
Apparaatslasten | 202.459 | 208.957 | 204.838 | 202.963 | 202.955 | 203.141 | |
Inhuur | 14.202 | 11.395 | 10.058 | 10.058 | 10.058 | 10.058 | |
Overige apparaatslasten | 6.426 | 6.782 | 6.414 | 6.427 | 6.418 | 6.604 | |
Personeel | 181.831 | 190.780 | 188.366 | 186.478 | 186.478 | 186.478 | |
Overige verrekeningen | -13.600 | -26.066 | -27.307 | -27.307 | -27.307 | -27.307 | |
Overige verrekeningen | -13.600 | -26.066 | -27.307 | -27.307 | -27.307 | -27.307 | |
Programmalasten | 339.461 | 343.220 | 343.667 | 356.829 | 361.097 | 361.478 | |
Inkopen en uitbestede werkzaamheden | 218.912 | 217.566 | 207.365 | 209.091 | 212.599 | 214.972 | |
Kapitaallasten | 76.427 | 84.535 | 95.425 | 106.205 | 106.246 | 104.296 | |
Overige programmalasten | 43.235 | 39.986 | 39.968 | 40.624 | 41.343 | 41.301 | |
Subsidies en inkomensoverdrachten | 887 | 1.133 | 909 | 909 | 909 | 909 | |
Saldo voor vpb en reserveringen | -226.157 | -213.122 | -215.366 | -225.021 | -228.272 | -228.136 | |
Vennootschapsbelasting | 742 | 898 | 898 | 898 | 898 | 898 | |
Saldo voor reserveringen | -226.899 | -214.019 | -216.264 | -225.918 | -229.170 | -229.034 | |
Reserves | 8.129 | 21.044 | 5.035 | 0 | 0 | 0 | |
Onttrekking reserves | 8.029 | 9.076 | 5.035 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Afvalstoffenheffing | 1.497 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas | 48 | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Energietransitie | 2.282 | 2.146 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Evenementenfonds | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Gebiedsontwikkeling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Nationaal Programma Rotterdam Zuid | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Onderhoud Erasmusbrug | 0 | 1.900 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Duurzaamheidsbudget | 4.202 | 4.990 | 5.035 | 0 | 0 | 0 | |
Rotterdams Investeringsmotor | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Vrijval reserves | 100 | 11.968 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas | 100 | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Energietransitie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Gebiedsontwikkeling | 0 | 813 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Bestemmingsreserve Luchtsingel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Duurzaamheidsbudget | 0 | 10.955 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Saldo | -218.769 | -192.975 | -211.229 | -225.918 | -229.170 | -229.034 |
Programma en Rotterdamse taakvelden
Saldo programma Beheer van de stad /taakveld | Begroting 2025 | Raming 2026 | Raming 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 |
Beheer van de stad | -192.975 | -211.229 | -225.918 | -229.170 | -229.034 |
Afval - Grondstoffen | 28.557 | 28.847 | 29.733 | 29.777 | 29.745 |
Begraafplaatsen en crematoria | -1.280 | -1.072 | -1.073 | -1.070 | -1.070 |
Cultureel erfgoed - Archeologie | -1.667 | -1.664 | -1.664 | -1.664 | -1.664 |
Milieubeheer - Nazorg bodemsanering en Beheer | -1.953 | -1.942 | -1.942 | -1.942 | -1.942 |
Openbaar groen en (openlucht) recreatie - Beheer | -58.595 | -61.735 | -66.166 | -67.746 | -67.607 |
Openbare orde en veiligheid - Ontplofbare oorlogsresten | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Overige baten en lasten - Vervoer & Materieel | 14.537 | 3.708 | 3.865 | 4.105 | 4.092 |
Riolering | 19.071 | 18.997 | 19.083 | 19.094 | 19.094 |
Ruimtelijke Ordening - Beheer | -9.992 | -9.927 | -9.929 | -9.928 | -9.949 |
Verkeer en vervoer - Beheer | -181.657 | -186.443 | -197.827 | -199.798 | -199.734 |
Toelichting overzicht baten en lasten
Baten
De baten bestaan hoofdzakelijk uit inkomsten uit lokale lasten. Dat zijn heffingen voor het gebruik van gemeentelijke bezittingen en de levering van gemeentelijke diensten. De lokale lasten zijn onder andere rioolheffing, afvalstoffenheffing, bedrijfsreinigingsrecht, de lijkbezorgingsrechten, leges leidingen en leges gebruik van de weg. Daarnaast bestaan de baten uit reclameactiviteiten en leaseopbrengsten van vervoer en materieel.
Lasten
De lasten bestaan hoofdzakelijk uit kosten voor beheer en onderhoud van gemeentelijke bezittingen en kosten voor de levering van gemeentelijke diensten. Het gaat om afvalinzameling, reiniging, archeologie, begraven en cremeren, vervoer en materieel, wegen, openbare verlichting, civiele kunstwerken, water, groen, riolen, gemalen en het ruimen van ontplofbare oorlogsresten.
Reserves
De volgende reserves zijn opgenomen onder het programma Beheer van de Stad:
- bestemmingsreserve Afvalstoffenheffing
- bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas
- bestemmingsreserve Onderhoud Erasmusbrug
Onder reserves is een gedetailleerd overzicht opgenomen van deze reserves.
Meerjarig verloop
De belangrijkste mutaties:
- De lasten voor beheer en onderhoud nemen toe. Met de Nota Kapitaalgoederen is dit effect meerjarig verwerkt in de budgetten voor beheer en onderhoud.
- De lasten voor het onderhoud en het beheer van nieuw of veranderd gemeentelijk areaal worden jaarlijks berekend en toegevoegd aan het onderhoudsbudget. Dit gebeurt zoals beschreven in de afdoening van de motie Sies 'Onderhoud nieuwe buitenruimte geregeld'.
- Door verschuiving van middelen naar investeringen lopen de kapitaallasten meerjarig op.
- In 2025 zijn eenmalig vanuit het Duurzaamheidstransitiebudget middelen overgeheveld naar de bestemmingsreserve RIM (Rotterdamse Investeringsmotor).
Reserves
Onder dit programma vallen de volgende reserves:
Begroting bestemmingsreserves Beheer van de stad | 31-12-2025 | 31-12-2026 | 31-12-2027 | 31-12-2028 | 31-12-2029 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Beheer van de stad | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bestemmingsreserve Afvalstoffenheffing | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bestemmingsreserve Onderhoud Erasmusbrug | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Totaal | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
Toelichting reserves
Bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas
De maatregelen ter bestrijding van blauwalg in de Kralingse Plas zijn grotendeels afgerond. De laatste werkzaamheden zijn in 2025. Een deel van de bestemmingsreserve Blauwalg Kralingse Plas valt vrij. Deze middelen zijn niet meer nodig.
Bestemmingsreserve Onderhoud Erasmusbrug
Een deel van het groot onderhoud aan de Erasmusbrug is in 2025. Voor de dekking hiervan wordt een bedrag van € 1,9 mln onttrokken uit de hiervoor gevormde bestemmingsreserve.