Jaarstukken 2025
Doel: Iedereen vooruit richting werk!
Paginanummer in website: 158Doel: Iedereen vooruit richting werk!
Wat willen we bereiken?
- Het aantal Rotterdamse huishoudens met een bijstandsuitkering laten dalen naar 30.000 eind 2025;
- Zoveel mogelijk Rotterdammers doen mee naar vermogen en stromen uiteindelijk uit naar duurzaam werk;
- Meer mensen met een arbeidsbeperking aan de slag, passend bij hun vermogen, ontwikkeling en talenten.
Wat gaan we daarvoor doen?
- Werkzoekenden ondersteunen bij de uitstroom naar duurzaam werk;
- Werkgevers – essentiële partners bij het realiseren van duurzame uitstroom – ondersteunen om gezamenlijk de personeelstekorten te verminderen;
- Rotterdammers stappen laten zetten richting werk door hen te helpen bij de praktische belemmeringen die zijn ervaren;
- Rotterdammers in een kwetsbare situatie specifieke ondersteuning bieden bij hun ontwikkeling;
- Via het gemeentelijk sociaal ontwikkelbedrijf Rotterdam Inclusief (RI) werk bieden aan Rotterdammers met een arbeidsbeperking en Rotterdammers die langdurig werkloos zijn;
- Loonkostensubsidie (LKS) inzetten om de drempel voor werkgevers te verlagen om kwetsbare Rotterdammers met een verminderde loonwaarde in dienst te nemen;
- Reguliere bedrijven, ondernemers en werkgevers stimuleren meer aangepast werk te creëren voor onze doelgroepen;
- Regionaal intensief samen te werken met partners uit het bedrijfsleven, het onderwijs en regiogemeenten;
We ondersteunen Rotterdammers die aan het einde van hun WW-periode in hun zoektocht naar werk. Inzet is een baan te vinden voor de WW-uitkering eindigt. Dit voorkomt dat zij in de bijstand terechtkomen. Werkzoekende Rotterdammers die een uitkering aanvragen, worden zo snel mogelijk benaderd door een werkcoach. Die maakt afspraken over de weg naar werk. Het gaat om duurzame uitstroom naar werk; de inzet is dat zo weinig mogelijk mensen terugkeren in een uitkeringssituatie. Zodra een werkzoekende uitstroom, stopt onze dienstverlening niet. We bieden werkzoekenden met betaald werk en inkomsten boven de bijstandsnorm maximaal zes maanden begeleiding die is gericht op werkbehoud.
Deeltijdwerk kan een belangrijke opstap zijn naar een volledige baan. Tegelijkertijd brengt deeltijdwerk vanuit een uitkering (financiële) onzekerheden met zich mee. We experimenteren met mogelijkheden om de stap naar deeltijdwerk te vergemakkelijken door deze onzekerheden te minimaliseren.
Via het WerkgeversServicepunt Rijnmond (WSPR) ondersteunt de gemeente zowel het mkb als grotere ondernemingen bij personele vraagstukken. Momenteel zijn er meer vacatures dan beschikbaar personeel. De gemeente stimuleert daarom werkgevers om op een pragmatische manier personeel te werven, bijvoorbeeld door meer te kijken naar competenties dan formele kwalificaties. Daarnaast brengt de gemeente werkgevers en werkzoekenden op diverse manieren bij elkaar en maakt informatie over elkaar inzichtelijk. De focus ligt daarbij op maatschappelijk cruciale beroepen en de drie grote transities waar onze regio momenteel mee te maken heeft: digitalisering, energietransitie en de overgang naar een circulaire economie.
Rotterdammers die praktische belemmeringen ervaren om stappen te zetten gericht op het bevorderen van zelfredzaamheid, participatie en het vinden van werk, kunnen rekenen op hulp van de gemeente. Dat gebeurt bij voorkeur in combinatie met op werk en leren gerichte activiteiten. Maar ook is er inzet op de beheersing van de Nederlandse taal, op het voorkomen van schulden en op beschikbare kinderopvang.
Zo nodig krijgen Rotterdammers in een kwetsbare situatie specifieke ondersteuning bij hun ontwikkeling. Het gaat bijvoorbeeld over werkzoekenden met een specifieke belemmering, werkzoekenden uit bepaalde leeftijdscategorieën of met een bepaalde verblijfsstatus. Het gaat om: Rotterdammers met fysieke en/of psychische problematiek, jongeren, Rotterdammers met een licht verstandelijke beperking, ouderen, langdurig werklozen met een kwetsbare arbeidsmarktpositie, statushouders en niet-uitkeringsgerechtigden.
Om Rotterdammers met een arbeidsbeperking en/of langdurig werklozen aan het werk te helpen, zet Rotterdam Inclusief onder andere in op detachering van medewerkers met een SW- of Nieuw Beschut-indicatie bij reguliere werkgevers. Rotterdam Inclusief biedt hen zo nodig jobcoaching. Werknemers die door een arbeidsbeperking niet bij een reguliere werkgever aan de slag kunnen, biedt Rotterdam Inclusief werk in een beschutte omgeving. Ook is er inzet op simpel switchen, supported employment en zichtbare aanwezigheid op Zuid.
Om meer Rotterdammers te laten werken, intensiveert de gemeente de inzet van loonkostensubsidie, het aanbieden van aanvullende voorzieningen als jobcoaching, werkplekaanpassingen en vervoer, en het realiseren van - al dan niet gemeentelijke - garantiebanen.
We stimuleren werkgevers om meer aangepast werk te creëren voor onze doelgroep. Dat doen we door middel van het stimuleren van de beweging richting de impacteconomie, de Rotterdamse werkgelegenheidsparagraaf en social return. De kans op passende matches tussen werkzoekenden en werkgevers wordt verrgroot door instrumenten als jobcarving, jobcreatie en open hiring. Het WSPR adviseert werkgevers hoe zij deze instrumenten kunnen toepassen.
In regionale samenwerking zijn al meerdere geslaagde programma’s en projecten opgezet. Alle partners hebben de ambitie uitgesproken om de komende jaren meer mensen uit de regio te helpen om ontwikkelstappen te zetten en duurzaam werk te vinden en te behouden. Om dat te kunnen doen, starten we met het Rijnmonds Arbeidsmarktperspectieffonds, komt er een Regionaal Werkcentrum en neemt de gemeente Rotterdam deel aan andere samenwerkingsinitiatieven.
Hoe meten we dat?
| Indicatoren | Realisatie 2022 | Realisatie 2023 | Realisatie 2024 | Begroting 2025 | Realisatie 2025 | Begroting 2026 | Raming 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 |
|
Collegetarget minder Rotterdammers in de bijstand: In deze collegeperiode (eind 2025) daalt het aantal bijstandsuitkeringen in Rotterdam naar 30.000 * |
32.975 |
32.649 |
31.982 |
30.000 |
31.794 |
|
|
||
|
Instroom in de bijstand |
5.223 |
6.655 |
6.271 |
6.688 |
|
|
|||
|
Uitstroom |
|
|
|
|
|
||||
|
Aantal Rotterdammers aan het werk met loonkostensubsidie (LKS) |
1.179 |
1.404 |
1.603 |
1.903 |
1.813 |
|
|
||
|
Aantal gerealiseerde gemeentelijke garantiebanen |
509 |
551 |
589 |
600 |
649 |
|
|
||
|
Aantal gerealiseerde banen Nieuw Beschut |
237 |
311 |
351 |
400 |
395 |
|
|
||
|
Werkzoekenden P010 die actieve dienstverlening ontvangt, heeft een geregistreerde tegenprestatie*** |
76% |
75% |
82% |
75% |
75% |
|
|
||
|
Werkzoekenden P010 die actieve dienstverlening ontvangt, zet een stap in de persoonlijke ontwikkeling |
33% |
50% |
69% |
70% |
55% |
|
|||
|
* Startpunt (0-meting Rekenkamer) voor deze collegetarget is de stand van 1 juli 2022, namelijk 34.028 bijstandsuitkeringen. ** Dit zijn ramingen die jaarlijks worden bijgesteld. Leidend hierin is de collegetarget om eind 2025 het aantal bijstandsuitkeringen te laten dalen tot 30.000. |
|||||||||
Toelichting indicatoren
Voor een nadere toelichting over de voortgang van deze indicatoren wordt verwezen naar de Monitor Werk & Inkomen 3e tertaal 2025.
Wat hebben we in 2025 bereikt?
Na een korte terugval in de daling van het bijstandsvolume, zijn we sinds het 2e tertaal 2025 weer op de goede weg. Het bijstandsvolume daalt. Steeds meer Rotterdammers vinden de weg naar werk. Over heel 2025 werden 3.157 uitkeringen beëindigd vanwege de uitstroom naar werk of ondernemerschap. We zijn daarmee koploper van Nederland: landelijk doen we het nog steeds beter dan andere gemeenten.
We hebben veel acties en maatregelen genomen om deze daling te realiseren. Naast de maatregelen en acties met effect op de korte en middellange termijn, hebben we deze collegeperiode ook structurele veranderingen in gang gezet die meer tijd nodig hebben om hun volledige effect te sorteren. Onze target van 30.000 uitkeringen gaan we halen, maar pas in de loop van de volgende bestuursperiode.
Wat hebben we in 2025 gedaan?
Meer Rotterdammers aan het werk. Dat is ons doel. Daarom blijven we altijd kijken naar wat werkt. We zijn voortdurend op zoek naar die methode, die werkwijze, die ons helpt om onze doelstellingen te halen. Dat betekent dat we verbeteren wat nodig is, maar ook dat we loslaten wat niet werkt. We willen altijd die stap extra zetten. Vernieuwende, waar nodig onorthodoxe maatregelen gaan we daarbij niet uit de weg. Eén voorbeeld is het Werkstation op Zuid (zie ook de W&I-monitor over het 2e tertaal 2025; 25bb007456).
Werkstation op Zuid
Februari 2023 begon het Werkstation op Zuid als experiment. Inmiddels heeft het werkstation zich ontwikkeld tot een effectieve, integrale werkwijze met als doel om iedereen die een uitkering aanvraagt binnen vier weken aan het werk te helpen of te laten starten met een arbeidsontwikkeltraject. Het liefst nog voor de uitkeringsaanvraag is afgerond. De integraliteit die wij realiseren in de zogenaamde Poort is succesvol gebleken: ontvangst, intake en begeleiding naar werk worden gecombineerd en waar nodig aangevuld met ondersteuning op andere leefgebieden zoals schulden en zorg. Gaandeweg hebben we veel geleerd en aangepast in het concept. We geloven in de aanpak van het Poort-proces, die vooral een preventieve werking heeft. Het voorkomt instroom in de uitkering. Het voorkomt dat mensen dieper in de schulden raken. En het zorgt ervoor dat zij sneller toegang krijgen tot schuldhulpverlening of andere (financiële) ondersteuning. We onderzoeken hoe deze manier van werken bestendigd en uitgebreid kan worden over de stad.